ابزار دقیق چیست ؟؟

ابزار دقیق چیست ؟؟

تعریف تجهیزات ابزار دقیق و انواع آن
تعریف تجهیزات ابزار دقیق و انواع آن : شاید جامع ترین تعریفی که بتوان از تجهیزات ابزار دقیق ارائه کرد.
به وسایل و ابزار صنعتی که برای کنترل و اندازه گیری دقیق کمیت های فیزیکی در صنایع و کارخانه های مختلف به کار برد می شوند، گفته می شود.
پس وقتی کلمه دقیق اشاره شد. یعنی باید اندازه گیری و کنترل کاملا دقیق باشد.
ابزار دقیق نسبت به کاربرد آنها متفاوت هستند. بعضی از آنها کار اندازه گیری میزان فشار درون مخازن را انجام می دهند.
بعضی برای اندازه گیری جریان سیالات درون مخزن کاربرد دارند. بعضی از آنها هم کار سرعت سنجی و رطوبت سنجی را انجام می دهند.
بسته به نیازهای صنعتی انواع ابزار دقیق شامل سنسور ها، ترانسمیترها، کنترلر ها، ترانسدیوسر، رکوردر و نمایشگرها و.. وجود دارند.
شرکت های بزرگی مثل زیمنس، هانیول، یوشی تاکه، اپکس، یوکوگاوا در این زمینه فعالیت می کنند.
یکی از مهمترین و پرفروش ترین تجهیزات ابزار دقیق سنسورها هست که کاربرد بسیار در صنعت دارند.
و تقریبا در تمامی لوازم اندازه گیری دیده می شوند.
وظیفه سنسور تبدیل یک کمیت فیزیکی به یک سیگنال الکتریکی را در تجهیزات الکترونیکی یا تبدیل کمیت فیزیکی به یک سیگنال نیوماتیکی در تجهیزات نیوماتیکی است.
بر حسب کاربرد سنسور ها یا حسگرها کمیت هایی مانند دما و فشار را اندازه گیری می کنند. از مهمترین و پرکاربردترین آنها به سنسور دما، سنسورهای سیلیکونی دما و.. اشاره کرد.
ترانسمیتر: یکی دیگر از تجهیزات ابزار دقیق که کاربرد بسیار در صنایع صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، سیمان، ریخته‌گری، داروسازی، مهندسی پزشکی دارد، ترانسمیتر مخفف دو واژه TRANSFER و  METER است.
که به معنی اندازه گیری و انتقال است. ترانسمیتر کمیت های مختلف مانند دما، فشار، رطوبت، سطح و.. را اندازه گیری می کند سپس مقادیر بدست آمده را به صورت یک جریان الکتریکی استاندارد از قبل تعریف شده در بازه 4 تا 20 میلی متر بر روی یک زوج سیم ارسال می کند. سپس خروجی ترانسمیترها در نمایگشر و سیستم های پی ال سی و سایر تجیهزات کنترلی استفاده می شود.

برچسب ها :